Przedsiębiorcy, którzy planują zatrudnienie obcokrajowców, powinni znać typy zezwoleń na pracę i wiedzieć, w jakich wypadkach należy o nie wnioskować. Wniosek o wydanie zezwolenia składa sam pracodawca do urzędu wojewódzkiego po uzyskaniu informacji starosty. Jednak nie we wszystkich przypadkach taki dokument jest wymagany do zatrudnienia pracownika, jak również istnieje wiele ustawowych zwolnień z informacji starosty. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jakie są rodzaje zezwoleń na pracę i kiedy musisz o nie wnioskować.
Potrzebujesz uzyskać zezwolenie na pracę dla wszystkich pracowników z zagranicy. Od tej zasady istnieje wiele wyjątków, do których zaliczają się między innymi:
Jest kilka typów zezwoleń na pracę cudzoziemców: A, B, C, D, E i S.
Zezwolenie na pracę typu A jest wymagane, gdy cudzoziemiec jest zatrudniany przez podmiot, który ma siedzibę lub oddział na terenie Polski. Wydawane jest na 3 lata, choć ten okres może zostać skrócony. Taki pracownik musi otrzymywać wynagrodzenie nie niższe niż wynagrodzenie obywateli RP na podobnym stanowisku.
Zezwolenie na pracę typu B dotyczy cudzoziemca, który pełni funkcje w zarządzie osoby prawnej, która znajduje się w rejestrze przedsiębiorców lub jest spółką kapitałową. Jest wydawane na 3 lata, choć w przypadku przedsiębiorstw, zatrudniających więcej niż 25 pracowników, można się starać o zezwolenie na okres do 5 lat.
Zezwolenie na pracę typu C jest wymagane, kiedy cudzoziemiec jest zatrudniony przez podmiot z siedzibą za granicą, lecz jest delegowany do pracy w oddziale pracodawcy na terytorium RP na okres dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym.
Zezwolenie na pracę typu D dotyczy cudzoziemców, którzy są zatrudnieni przez podmiot z siedzibą za granicą, który nie ma oddziału na terenie RP i są delegowani do realizacji usługi eksportowej (o charakterze tymczasowym i okazjonalnym).
Zezwolenie na pracę typu E dotyczy cudzoziemców, którzy są zatrudnieni przez podmiot za granicą, lecz są delegowani do pracy na terenie RP przez okres nie dłuższy niż 30 dni w ciągu kolejnych 6 miesięcy w innym celu niż w przypadku zezwolenia typu B, C i D.
Zezwolenie na pracę typu S to zezwolenie na pracę sezonową, czyli wykonywaną przez okres do 9 miesięcy w roku kalendarzowym w ramach czynności, które uznaje się za sezonowe (dotyczące upraw rolnych, chowu zwierząt, usług gastronomicznych, zakwaterowania itp.).
Zatrudnienie cudzoziemca na terytorium RP wymaga w wielu przypadkach uzyskania pozwolenia na pracę. W zależności od konkretnej sytuacji może być konieczne uzyskanie zezwolenia typu A, B, C, D, E lub S. Nie musisz dopełniać tych obowiązków, jeśli zatrudniasz obcokrajowca, który jest obywatelem kraju członkowskiego Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Szwajcarii lub został ustawowo zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.
Kancelaria ds. Obywatelskich przeprowadza kompleksową analizę sytuacji prawnej Cudzoziemca pod względem czy zezwolenie na pracę i informacja starosty są niezbędne, aby móc legalnie pracować w Polsce.a