1. Start
  2. Aktualności
  3. Przedłużenie karty pobytu czasowego i zezwolenia na pracę dla Ukraińca

Przedłużenie karty pobytu czasowego i zezwolenia na pracę dla Ukraińca

Obcokrajowcy czasem zastanawiają się, czy przedłużenie karty pobytu czasowego dla Ukraińca jest możliwe – ważność dokumentu nie jest "przedłużana". Możesz jednak wnioskować o wydanie nowej karty, gdy wcześniejszy dokument ma stracić ważność. Jak to zrobić? Dowiesz się tego z naszego wpisu.

Przedłużenie karty pobytu czasowego dla Ukraińca

Karta pobytu czasowego wydawana jest na maksymalnie trzy lata. Po tym czasie nie można jej przedłużyć, lecz trzeba złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Tak jak w przypadku wnioskowania o zezwolenie na pobyt czasowy po raz pierwszy, należy dołączyć:

  • 4 aktualne fotografie,

  • dokumenty potwierdzające informacje zawarte we wniosku,

  • potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej.

Wniosek ten należy złożyć najpóźniej w ostatnim dniu legalnego pobytu w Polsce.

Przedłużenie zezwolenia na pracę dla Ukraińca

Pracodawca, który chce zatrudnić cudzoziemca, musi wnioskować o zezwolenia na pracę w Polsce typu A (na okres nie dłuższy niż 3 lata) lub typu B (na okres nie dłuższy niż 5 lat). Kiedy termin ten będzie się kończył, konieczne będzie przedłużenie zezwolenia na pracę dla Ukraińca. Żeby to zrobić, musisz złożyć wniosek do właściwego urzędu wojewódzkiego nie wcześniej niż na 90 i nie później niż na 30 dni przed końcem ważności obecnego zezwolenia. Możesz złożyć go osobiście, pocztą lub online.

Wizy dla Ukraińców – czy wciąż są wymagane?

Obcokrajowcy wciąż się czasem zastanawiają, jak przedłużyć wizę dla Ukraińca. Należy jednak zaznaczyć, że Unia Europejska zniosła wizy dla cudzoziemców obywatelstwa ukraińskiego. Oznacza to, że wszyscy Ukraińcy mogą przekraczać polską granicę w ruchu bezwizowym, o ile posiadają paszport biometryczny.

Składanie wniosków bez stresu

Przedłużenie zezwolenia na pracę i pobyt w Polsce bywa czasem stresujące, ponieważ trzeba zgromadzić wiele dokumentów. Nie musi tak jednak być. Jeśli chcesz mieć pewność, że wniosek został wypełniony poprawnie, zgłoś się do nas, a legalizacja pobytu i pracy stanie się mniej stresująca. Kancelaria do Spraw Obywatelskich pomaga w rozwiązaniu różnych kwestii. Pomożemy na przykład uzyskać zaproszenie dla cudzoziemca czy zezwolenia na pobyt czasowy i stały. Jeśli chcesz uzyskać obywatelstwo polskie, również przeprowadzimy Cię przez ten proces.

Podsumowanie

Karty pobytu czasowego nie można przedłużać; przed wygaśnięciem maksymalnego okresu trzech lat konieczne jest złożenie wniosku o nową kartę, dołączając do niego aktualne fotografie, odpowiednie dokumenty potwierdzające i dowód uiszczenia opłaty skarbowej. Analogicznie zezwolenia na pracę dla Ukraińców typu A lub B muszą być odnawiane przez pracodawców poprzez złożenie nowego wniosku przed upływem obecnej ważności. Warto również zauważyć, że obywatele Ukrainy mogą wjeżdżać do Polski bez wiz dzięki możliwości wjazdu bezwizowego z paszportem biometrycznym. 

Jeśli odczuwasz stres związany z uzyskaniem takich dokumentów, jak karta pobytu czasowego, zezwolenie na pracę czy informacja starosty dla cudzoziemca, zgłoś się do nas. Kompleksowa obsługa cudzoziemców to nasza specjalność.

Ul. Waryńskiego 28/42, 00-650 Warszawa
Godziny otwarcia: pon - pt 9:00 - 17:00
+48 660 300 202 |
Realizacja NiceIT