Wielu obcokrajowców zastanawia się, czy można zdobyć obywatelstwo polskie przez małżeństwo. Jest to dość popularny mit. Nabycie obywatelstwa polskiego na podstawie małżeństwa nie jest możliwe, choć ślub z obywatelem RP może być jednym z argumentów przy składaniu wniosku. W naszym wpisie przedstawimy, jak stać się częścią narodu polskiego.
Jednym z najczęstszych mitów jest przekonanie, że cudzoziemiec automatycznie otrzymuje obywatelstwo polskie poprzez zawarcie małżeństwa z obywatelem Polski. To nieprawda. Obywatelstwo polskie przez małżeństwo nie jest automatyczne i wymaga spełnienia szeregu formalnych wymagań. Zgodnie z obowiązującym prawem, cudzoziemiec musi przejść przez oficjalny proces, który obejmuje między innymi uzyskanie zezwolenia na pobyt stały.
Są różne sposoby nabycia obywatelstwa polskiego:
Osoby, których przodkowie wyemigrowali z Polski, często nie wiedzą, że posiadają obywatelstwo polskie z mocy prawa. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, warto złożyć wniosek o potwierdzenie obywatelstwa polskiego.
Warto nadmienić, że możliwe jest także przywrócenie obywatelstwa polskiego, jeśli utraciłeś je przed dniem 1 stycznia 1999 roku. Nie możesz jednak skorzystać z tej procedury, jeśli nastąpiło zrzeczenie się obywatelstwa polskiego.
Z powyższych zasad wynika, że cudzoziemiec nie może liczyć, że otrzyma automatycznie obywatelstwo polskie po ślubie, choć wszystkie dzieci z tego związku staną się częścią narodu polskiego.
Jak więc wnioskować o obywatelstwo polskie dla małżonka cudzoziemca? Drogi są dwie.
Obywatelstwo polskie dla małżonka cudzoziemca można uzyskać między innymi przez nadanie. Wniosek może złożyć każdy cudzoziemiec, jednak decyzja należy wyłącznie od Prezydenta RP.
Nie ma możliwości odwołania się od decyzji negatywnej, choć można złożyć kolejny wniosek.
Aby wnioskować o nabycie obywatelstwa polskiego przez małżeństwo, cudzoziemiec musi spełniać określone warunki. Przede wszystkim powinien pozostawać w związku małżeńskim z obywatelem RP przez okres co najmniej 3 lat oraz posiadać nieprzerwany, legalny pobyt w Polsce przez 2 lata na podstawie zasady pobytu stałego lub rezydenta długoterminowego UE.
Konieczne jest potwierdzenie znajomości języka polskiego co najmniej na poziomie B1, na przykład poprzez certyfikat lub świadectwo ukończenia szkół w Polsce. Do wniosku należy dołączyć dokumenty, które potwierdzają zawarte w nim informacje – są to między innymi: dokument potwierdzający tożsamość, akt stanu cywilnego i świadectwo znajomości języka.
Od decyzji odmownej można się odwołać.
Nabycie obywatelstwa polskiego na podstawie małżeństwa wymaga skompletowania wielu dokumentów, co bywa dla wielu cudzoziemców źródłem stresu. Jak mieć pewność, że wniosek został wypełniony poprawnie?
Skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Kompleksowa obsługa cudzoziemców to nasza specjalność. Pomagamy również w takich zakresach jak zezwolenia na pracę w Polsce, zezwolenia na pobyt czasowy i stały czy przedłużenie zezwolenia na pracę i pobyt w Polsce.
Jeśli złożyłeś już wniosek o nabycie obywatelstwa polskiego przez małżeństwo, lecz został on odrzucony, pomożemy Ci napisać odwołanie. Legalizacja pobytu i pracy z Kancelarią do Spraw Obywatelskich jest o wiele prostsza i mniej stresująca.
Wielu obcokrajowców zastanawia się, czy można nabyć obywatelstwo polskie przez małżeństwo i jakie dokumenty należy złożyć. W rzeczywistości obywatelstwo polskie po ślubie nie jest przyznawane automatycznie. Należy więc złożyć wniosek o uznanie za obywatela polskiego (o ile spełniasz warunki) lub wystąpić o nadanie obywatelstwa polskiego przez prezydenta RP.
Zwróć do Kancelarii do Spraw Obywatelskich. Pomagamy nie tylko uzyskać obywatelstwo, lecz także w takich zakresach jak wizy dla cudzoziemców, informacja starosty dla cudzoziemca czy zaproszenie dla cudzoziemca.